BİLGİSAYARLARIMIZ İÇİN BİRLİKTE
PRATİK ÇÖZÜMLER
chip'leyelim.
(BU SAYFANIN İÇERİĞİ İMKÂN DAHİLİNDE SÜREKLİ GENİŞLETİLECEKTİR.)
(En son 24 Nisan 2005 tarihinde güncellenmiştir.)

                         


 

 

İnsan, dünyanın en çabuk ve kolay üretilen donanımı.
Ama bu donanımı işletecek kültürel ve zihinsel yazılımı yerli yerine koymak
dünyanın en zor ve zahmetli işi. Çoğu zaman da başarılamıyor.
Etrafımızda sürekli "error" verenlere bakınız...
                                                                                                                          Emil Edip Öymen/BT Haber Dergisi, Sayı : 350, 2001-2002

 

Sıra Konu Çözüm
29    
28    

 27

İnternet Explorer'da Hızlı Adres Yazma Adres çubuğuna bir adres sözcüğü girip CTRL+ENTER'a basarak http://www. ve .com eklerini bu sözcüğün iki tarafına ekleyebilirsiniz.

26

Internet Explorer'da Sık Kullanılanlar'ı Yedeklemek

Windows'98'i silip, yeniden kurmak zorunda kalıyorsanız, Windows klâsörünün alt klâsörü olan FAVORITES klâsörünü başka bir diske ya da bir diskete yedeklemeniz yeterli.
                                                 (PC Magazin Dergisi Eylül/2001, Sayı : 2001/09, Sh. 46)

25  Internette açılan pencereleri tek seferde kapatmak. Web sitelerine uğruyorsunuz. Windows sistem çubuğunda bir sürü simge görecek ve arka plânda da bir sürü pencereye şahit olacaksınız.  Bunları tek seferde kapatmak için klavyeden CTRL tuşunu basılı tutarken kapatmak istediğiniz pencerelerin simgelerine tek tek tıklamak ve seçli duruma gelen pencerelerin herhangi birinin üzerine gelip, sağ fare düğmesine tıklayın ve Close komutunu çalıştırın. Hepsi kapanacaktır.
                                                  (PC Magazin Dergisi Haziran/2001, Sayı : 91, Sh. 109)
24  Internet Explorer isteğe bağlı olarak doldurduğunuz formları ve şifrelerinizi de saklayabilir. Bu özellik pratik olduğu kadar aynı zamanda beraberinde bir o kadar da yüksek risk getirecektir. Bu özelliği nasıl kapatabilirim?

Internet tarayıcınızın ayarlarında yapmanız gereken değişiklikler : 1. Araçlar ve Internet Seçenekleri'ne tıklayın. İçerik alt bölümüne geçin. 2. Kişisel Bilgiler bölümünde yer alan Otomatik Tamamla'ya tıklayın. Formlar, Formlardaki kullanıcı adları ve parolalar kutucuklarındaki seçimi iptal edin. 3. Daha fazla güvenlik için Formları Sil ve Parolaları Sil tuşlarına tıklayın. 4. Tamam'a tıklayarak pencereyi kapatın. Artık istenmeyen ziyaretçilerin şifrelerinizi çalma şansını ortadan kaldırmış oldunuz.
                                                                 (PC Online Sörf Rehberi - 04/2001, Sh. 11)

 23

 Web Sayfası'nda hangi resimlerde bağlantı var, bulamıyorum.

Bir Web Sayfası içerisinde eğer hangi resimlerde bağlantı olduğunu bulmakta güçlük çekiyorsanız sayfanın boş bir alanına tıklayıp Tab tuşuna basarak bağlantılar arasında gezebilirsiniz. Böylelikle tüm bağlantıları kesin olarak görebilirsiniz.
                                                                 (PC Online Sörf Rehberi - 04/2001, Sh. 11)

22

 Excel belgesinin içerisindeki bir sayfayı kopyalamak gerekirse ...

Excel belgesinin içerisindeki bir sayfayı kopyalamak için (Örneğin : Sayfa 1 =Sheet 1 sayfasını kopyalamak istiyorsunuz) üzerine sayfanın alt tarafındaki bölüm başlığına (Sayfa 1) Ctrl tuşuna basarak tıklayın ve fare ile sürükleyip biraz sağa kaydırın. Ekranda üzerinde + işareti olan küçük bir belge simgesi göreceksiniz. Fare düğmesinden elinizi çektiğinizde bu sayfa kopyalanacak ve adı da Sayfa 1 (2) ya da Sheet 1 (2) şeklinde verilecektir.
                                                 (PC Magazin Dergisi Nisan/2001, Sayı : 89, Sh. 176)

21

 Internet Explorer uygulamasının hep Tam Ekran açılmasını istiyorum. I.E. uygulamasını açıp tam ekran boyutuna büyütün. Ctrl tuşunu basılı tutarken IE penceresinin sağ en üst tarafındaki X işaretli düğmeye basıp IE penceresini kapatın. Artık Tam Ekran açılacaktır.
                                                (PC Magazin Dergisi Nisan/2001, Sayı : 89, Sh. 167)
 

 
Sıra Konu Çözüm
20  Fare kullanmadan Excel'de hızlı toplamlar alabilirsiniz. Hiç fare kullanmadan alt alta dizilmiş bir dizi Excel hücresinin toplamını en alta yazmak için küçücük bir kısayol var. En alt boş hücreye gelin ve Alt+Shift+= tuşlarına basın. Arkasından Enter'a basın. Gerekli formül boş hücreye yapışır.
                                                                      (PC Word Dergisi Eylül/1998, Sh. 182)
19  Excel'de birleştirilmiş hücreleri birbirinden ayırmak istiyorsanız. 1. Hücre seçili iken Split Cells (Hücreleri Ayır) düğmesi varsa ona tıklayabilirsiniz.              2. Birleştirilmiş olan hücrenin üzerindeyken Ctrl+1 tuşlarına basın. Gelecek olan diyalog kutusunda Hizalama (Alignement) bölümüne gidin ve Hücreleri Birleştir (Merge Cells) seçeneğini kapatın ve Tamam düğmesine basın.
                                                                      (PC Word Dergisi Eylül/1998, Sh. 182)

 18

 E-Mail gibi tire'li kelimelerin satır sonlarında bölünmesini istemiyorum.

CD-ROM, E-Mail gibi kelimeler satır sonlarında tek parça kalsın istiyorsanız tire işaretine Ctrl tuşu ile birlikte basın.
                                                                      (PC Word Dergisi Eylül/1998, Sh. 179)

17  Dosya Salt Okunur özelliğe sahip olduğundan üzerine kayıt yapamıyorum. Bunun için dosyayı ya yeni bir isimle kaydetmeli ya da kapatıp özelliğini değiştirdikten sonra tekrar açmalısınız.
                                                                     (CHIP Dergisi Mart/2001, Sh. 264)

16

 Mouse'un 3. özel tuşla yaptığı kaydırma işlemini sıradan farelerle yaptırmak. 1) Herhangi bir araç çubuğuna gidin ve boş bir yerine sağ düğme ile tıklayın. 2) Özelleştir komutunu verin. 3) Komutlar bölümüne gidin. Kategoriler bölümünde Tüm Komutlar (All Commands) üzerine tıklayın. Sağ tarafta okla kaydırarak Otomatik Kaydır (AutoScroll) seçeneğini bulun. 4) Bu seçeneği fare ile sürükleyip araç çubuğu üzerinde boi bir yere bırakın. Bu düğmeye bastığınızda ekranın sağında kaydırma çubuğu görüntülenecek ve aşağı yukarı kaydırabileceksiniz. İptal için sağ tuşa tıklayınız.
                                                                     (PC Word Dergisi Ekim/1998, Sh. 184)
15  Programın aslı nerede? Başlat (Start) menüsündeki programın klâsörüne ( veya exe dosyasına) gitmek için programı çalıştıran simge üzerine sağ tıklayın. Açılacak menüden Özellikler'i seçin ve açılacak Diyalog Kutusu'nda Find Target (Hedef Bul) düğmesine basın. Programın klâsör ve dosyaları açılacaktır. Yolunu da (path) görebilirsiniz.         (PC Word Dergisi Ekim/1998, Sh. 181)
14  Windows Gezgini'nde sütunları, altındaki içeriği tam gösterecek şekilde ayarlamak. Sağ panelde Ayrıntılar (Details) seçili iken, sağ tarafa tıklayın ve Ctrl + tuş kombinasyonunu kullanın (+ nümerik klavyede olmalı). Her sütun tam gösterecek şekilde hizalanacaktır.
                                                                      (PC Word Dergisi Ekim/1998, Sh. 86)

 13

 Scandisk sabit diskte bad sector buluyor. Devamlı buluyorsa sabit diskin ömrü dolmuş. Verilerinizi yedekleyip, yeni bir harddisk alın.
                                                                      (PC Word Dergisi Ekim/1998, Sh. 76)
12     Windows'un Açılışını Hızlandırmak. Windows başlarken Shift tuşunu basılı tutun. Böylece Windows'un açılışını hızlandırabilirsiniz.                                           (PC Word Dergisi Nisan/1997, Sh. 95)
11     Windows'u Güvenli Kip'te Açmak. Windows'95'te "Windows Başlıyor..." yazısı çıktıktan hemen sonra F8 tuşuna basılmalıdır. Windows'98 sahipleri ise bu yazı çıkmadan önce Ctrl tuşunu basılı tutarak Güvenli Kip'e geçebilirler.
                                                    (PC Net Dergisi Şubat/2001, Sayı : 41, Sayfa : 60)

10

    Windows tuşuna işlev katmak.

Run (Çalıştır) için Windowd + R, Windows Gezgini (W. Explorer) için Windows + E, Find (Ara) için Windows + F, Masa Üstü (Desktop) için Windows + M tuşlarını kullanınız.                            (PC Magazin Dergisi Ocak/ 2001, Sayı : 86, Sayfa : 115)

9     Metin içerisinde sütun ya da dörtgen şeklinde bir seçim yapabilmek. Fare ve klavyeyi birlikte kullanarak metin içerisinde sütun şeklinde bir seçim yapabilmek için önce klavyeden Alt tuşuna basın ve farenizin sol tuşunu kullanarak metnin başından sonuna doğru sürükleyin. Sayfa ortasında dötgen bir alanın seçildiğini görürsünüz.
                                                                   (PC Net Dergisi Yıl : 4, Sayı : 40, Ocak 2001)
8  Bir tablo hücresine sekme yerleştirmek. Cursor tablo hücresi içerisindeyken (Ctrl + Tab) tuş kombinasyonuna basınız.

 7

    ICQ Türkçe Karakterlerle de Mesaj Gönderebilir mi?

ICQ düğmesine tıklayın ve Preferences'ı seçin. Açılan iletişim kutusunda sol taraftan Miscalleneous'u seçin. Sağ tarafta göreceğiniz ilk seçenek olan Multi Language Support'u işaretleyerek Apply düğmesine tıklayın.
                                                                        (PC Net Dergisi Yıl : 3, Sayı : 33 2000/06)

 

 

Sıra Konu Çözüm
6    Ağ Üzerinden CD Yazmaya Çalışmayın!!! CD Yazılırken Bilgisayarda Başka Bir İşlem Yapmayın! CD Yazma İşlemini Yarıda Kesmeyin! Şu anda kullandığımız sabit diskler CD yazıcının ihtiyaç duyduğu veri akışını rahatça karşılarken, bilgisayar ağlarının bu işlem için yetersiz kalan veri transfer kapasitesi CD'nizin yanmasına neden olur. CD yazma programı haricindeki tüm programları öncelikle kapatın.
                                                (PC Net Dergisi Yıl : 3, Sayı : 33 2000/06)
5    Ekran üzerindeki ikonları kendi isteğim doğrultusunda köşelere yaydım. Yeni programlar ekledikçe eski pozisyonlarına geri dönüyorlar.
Ne yapabilirim?
Görüntü ayarlarından İkon Ayarları'na girin ve "Auto Arrange"ı tıklayarak etkisiz hale getirin (Kullanımdan çıkarmak için seçenek açık olmalı). Bazen de çözünürlüğü değiştirdiğinizde ikonlar (simgeler) yer değiştirirler. Bunu önleyen programı da "www.cursorarts.com/ca_aifw.html" adresinden indirebilirsiniz.
                                                 (PC Net Dergisi Yıl : 3, Sayı : 33 2000/06)

4

   Herhangi bir MS-DOS komutu hakkında bilgi (yardım) almak istiyorsunuz.

MS-DOS Komut İstemi'ni çalıştırın. Sonra komutun adını yazın, bir boşluk bırakın, sonra bir ters eğik çizgi ile bir soru imi koyun.
Örneğin Dir komutunun kullanımı hakkında bilgi almak için, MS-DOS komut istemine dir/? yazın.(Mic.Windows'98 ile Çalışmak, sh. 302).

 

Sıra Konu Çözüm
3    Çalıştığınız herhangi bir program kilitlenirse (yani yaptığınız hiçbir eyleme cevap vermezse), bu durumda bilgisayarıma ne yapabilirim? Kilitlenen programı sonlandırmak için Ctrl + Alt + Delete üçlü tuş kombinasyonuna basın. Programı Kapat İletişim Kutusu görüntülenir. O anda çalıştığınız programın adını listeden seçiniz ve Görevi Sonlandır düğmesine tıklayınız. Tabii çalıştığınız programdaki kaydedilmeyen bilgiler bu arada kaybolacaktır. Yine sonuç alamadıysanız bilgisayar kasası üzerindeki Reset düğmesine basınız.     (Mic.Windows'98 ile Çalışmak, sh. 402).
2    Office 2000'in Excel Programı'nda bir hücre içine iki satır yazdırmak mı ? Bir hücrenin içerisine bilgileri girerken ikinci satıra geçmek (ve alt hücreye gitmemek) için Ctrl + Enter tuşlarına basın. Hücre iki satır haline dönüştürülecektir.
                                                           (PC Magazine Türkiye - Mayıs 2000, Sayı : 78)
1    Web sayfalarını yazdırırken kâğıdın en alt köşesinde Web sayfasının adresi ve sayfa sayısı çıkıyor. Bunları kâğıtta görmek istemiyorsunuz. Internet Explorer'ı kâğıda dökerken sayfanın üst (header) ve alt (footer) bölümlerine neler yazacağınızı ayarlayabilirsiniz. Herhangi bir I. Explorer penceresi açın. FILE menüsünden PAGE SETUP komutunu çalıştırın. Burada ekrana gelecek olan diyalog kutusunun HEADER ve FOOTER bölümlerinde yazan yazıları silin. OK düğmesine basın ve diyalog kutusunu kapatın.                                               (PC Magazine Türkiye - Mayıs 2000, Sayı : 78)

 

KISALTMALAR
KARŞILAŞACAĞINIZ KISALTILMIŞ BİLGİSAYAR TERİMLERİNİN AÇILIMLARI

Kısaltmalar

İngilizce Açılımı

Türkçe Açılımı

 

Mainboard – Motherboard

Anakart

.DLL

 

Devingen Bağlantılı Kütüphaneler

AC - 3 Audio Coding 3  

ACPI

Advanced Configuration and Power Interface

Gelişmiş Yapılandırma ve Güç Arabirimi

ADSL

Asimetric Digital Subscriber Line

Asimetrik Sayısal Abone Hattı

AGP

Accelerated Grafics Port

 

AGP

Advanced Graphics Port

 

AMD

Advanced Micro Devices

 

AOL America Online  

APM

Advanced Power Management

 

ARGO

Advanced Report Generator Option

Gelişmiş Rapor Üretici Opsiyonu

ARP

Address Resolution Protocol

 

ASP

Active Server Pages

 

ASP

Application Service Provider

 

ASPI

Advanced SCSI Programming Interface

 

ATAPI

Attachement Packet Interface

 

ATM Adobe Type Manager  
AVVID Architecture for Voice, Video and Integrated Data Ses, Görüntü ve Bütünleşik Veri Mimarisi

BBS

Bulletin Board System

Bilgisayarlı Bilgi Sistemleri

BIND

Berkeley Internet Name Domain

 

BIOS

Basic Input Output System

 

BMP Bean Managed Persistence  

CAV

Constant Angular Velocity

 

CC

Carbon Copy

 

CCD Charge Coupled Device  

CDMA

Code Division Multiple Access

CD – R

Compact Disc Recordable

 

CD – RW

Compact Disc Rewritable

 

CET Color Enhanced Technology  
CISC Complex Instruction Set Computer Karmaşık Komut Kümeli Bilgisayar

CLV

Constant Linear Velocity

 

CMP Container Managed Persistence  
CMS Content Management System  

COM1 COM2

 

Seri Bağlantı Noktaları (Modem için)

CPU

Central Prozessor Unit

 

DCS

Digital Cellular Syste

 

DDR

Double Data Rate

 

DIMM

Dual In Line Memory Module

 

DLL

Dynamic Link Library

Dinamik Bağlantılı Kütüphane

DMA

Direct Memory Accessing

Belleğe Doğrudan Erişim

DNS

Domain Name System

 

DOS

Disk Operation System

 

DPI Dots Per Inch Her 2.56 cm'ye Düşen Nokta Sayısı
DSP Digital Signal Processor Sayısal Sinyal İşleyicisi

DTD

 

Doküman Tip Tanımı

DTS

Digital Theater Systems Surround

 

DVD

Digital Versalit Disc

 

DWDM

Dense Wavelenght Division Multiplexing

Yoğun Tayf Çoklaması

EAI Enterprise Application Integration Kurumsal Uygulama Entegrasyonu

ECMAScript

European Computer Manufacturers Association

 

EDGE

Enhanced Data Rates for GSM Evolution

 

EDIT Emulsion Direct Imaging Technology  

EMF

Enhanced Metafile

Kuyruk Dosyası – Genişletilmiş Meta Dosya

EPIC Explicity Parallel Instruction Computing Gerçekten Paralel Komutlu Hesaplama

FAQ

Frequently Asked Questions

Sık Sorulan Sorular

FAT32

File Allocation Table

 

FDD

Frequency Division Duplex

 

FDM Frequency Division Multiplexing  

FLC

First Level Cache

Birinci Seviye Hafıza

FLOPS

Floating-point Operations Per Second

Saniyede Gerçekleştirilen Kayan Nokta İşlemi

FMAC Floating Point Multiply Accumulate  
FOMA Freedom of Mobile Multimedia Access  

FPU

Floating Point Unit

Kayan Nokta Ünitesi

FSB Front Site Bus Ön Veri Yolu

FSSA

Full Scene Anti Aliasing

 

FTP

File Transfer Protocol

Dosya Aktarım İletişim Kuralı

GPL General Public License  

GPRS

General Packet Radio Service

Global Paket Radyo Sistemi

GSM

Global System for Mobile Communication

 

HFC Hybrid Fiber Coax  

HSCSD

High Speed Circuit Switched Data

 

HTML

Hypertext Markup Language

 

http

Hypertext Transfer Protocol

 

ICMP

Internet Control Message Protocol

 

ICQ I Seek You Seni Arıyorum

IDE

Integrated Drive Electronics

Bütünleşik Sürücü Elektroniği

IEEE

Instıtute of Electrical and Electronic Engineers

Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü

IP

Internet Protocol

 

IRC

Internet Relay Chat

 

IRQ

Interrupt Request

Kesme

ISA

Industry Standart Architecture

ISDN

Integrated Services Digital Network

Tümleşik Hizmetler Sayısal Şebekesi

ISP

Internet Service Provider

İnternet Servis Sağlayıcı (ISS)

ITSP

Internet Telephone Service Provider

 

JVM

Java Virtual Machine

 

LAN

Local Area Network

 

LMDS

Local Multipoint Distribution System

 

LPT1

 

Paralel Bağlantı Noktası (Yazıcı için)

MFT Master File Table  

MS

Management Station

Yönetim İstasyonu

MPEG

Moving Pictures Expert Group

 

MPLS

Multi Protocol Label Switching

 Çoklu Protokol Etiket Anahtarlama

MRU

Most Recently Used

En Son Kullanılanlar

MTA

Mail Transfer Agent

Posta Transfer Programı

MVNO

Mobile Virtual Network Operator

 

NMS

Network Management Software

Ağ Yönetim Yazılımı

NTFS

New Technology File System

 

OCR

Optical Character Recognitions

Optik Karakter Tanıma

OSI Open Source Initiative Açık Kaynak Girişimi

PAN

Local Area Network

 

PCI

Peripheral Component Interconnect

 

PDA

Personal Digital Assistant

 

PDF

Portable Document Format

 

PING

Packet Internet Groper

PKI

Public Key Infrastructure

 

PPP

Point to Point Protocol

 

PS/2 Yuva

 

Klavye ve Fare Bağlantı Noktaları

QARE Quality Automatic Retouching and Enhancement  

RAID

Redundant Array of Inxpensive Disks

 

RAM

Random Access Memory

Rastgele Erişimli Hafıza

RARP

Reverse Address Resolution Protocol

 

RCP

Remote Copy Protocol

 

RIR

Regional Internet Registries

Bölgesel İnternet Sicil Kayıt Merkezi

RISC Reduced Instruction Set Computer İndirgenmiş Komut Kümeli Bilgisayar

RPC

Remote Procedure Call

 

RPCPP

Remote Procedure Call Print Provider

 

RSAC

 

Eğlence Yazılımları Danışma Konseyi

RTF

Rich Text Format

 

SCSI

Small Computer System Interface

 

SDDS

Sony Dynamic Digital Sound

 

SGML

 

Standart Genelleştirilmiş İşaretleme Dili

SIMM

Single In Line Memory Module

 

SLIP

Serial Line IP Protocol

 

SMS

Short Message Service

Cep Telefonlarına Kısa Mesaj Gönderilmesi

SNMP

Simple Network Management Protocol

 

SOAP Simple Object Oriented Protocol  

SSL

Secure Sockets Laye

 

SSS

 

Sık Sorulan Sorular

SWAP Shared Wireless Access Protocol  

TCP

Transmission Control Protoco

 

TDD

Time Division Duplex

 

UDF

Universal Disc Format

 

UDP

User Datagram Protocol

 

UMTS

Universal Mobile Telecommunications System

 

URL

Uniform Resource Locators

 

VBA

Visual Basic for Applications

Uygulamalar İçin Görsel Basic Dili

VFAT

Virtual FAT Table

Sanal FAT Tablosu

VoIP   IP Üzerinden Ses

VPN

Virtual Private Network

Sanal Özel Ağ

WAN

Wide Area Network

 

WAP

Wireless Application Protocol

Kablosuz Uygulama (İletişim) Protokolü

WDM

Wavelenght Division Multiplexing

Tayf Çoklaması

WDO Web Data Optimizer  
WECA Wireless Ethernet Compatibility Alliance  

WLAN

Wireless LAN

 

WML

Wireless Markup Language

 

WTLS

Wireless Transport Layer Security

 

WWW

World Wide Web

 

WYSIWYG

What You See Is What You Get

Ne Görüyorsan Onu Alırsın

XML

 

Genişletilebilir İşaretleme Dili

YAZDIR