ANA SAYFA            
(Bu sayfa en son 20 Şubat 2016 tarihinde güncellenmiştir.)

 

 

MAVİ YAZAR
TURKUAZ RENK DİZELERDE
BİR ŞÂİRENİN YAŞAMI

ÜNYE'DE SANATLA İÇ İÇE YAŞAYANLAR
Derleme : M. Ufuk MİSTEPE
Araştırmacı - Şâir - Yazar

MAVİ YAZAR
TURKUAZ RENK DİZELERDE
BİR ŞÂİRENİN YAŞAMI
Makale, Ünye Haber Gazetesi – 16 Ocak 2015 tarih, Yıl : 12, Sayı : 2093’de yayımlandı.

               Ünye’mize kalıcı damgasını dizeleriyle vurmasını bilen sportmen bir yazar ve şâiremizden bahsetmek istiyorum bu kez de sizlere. MAVİ YAZAR.. kendisini bu mahlâsla tanıdık ve de öyle kalacağa benzer. Hem Ünye’mizi tanımlar bir ifade hem de şiirsel dünyasına yakışır bir müstear isim.

MAVİ YAZAR, 29.04.1981’de Ordu'da dünyaya geldi. Üç kardeşin en büyüğü; iki erkek kardeşi var. Babası Esentepeli, annesi Tekkirazlı. İlk ve ortaokulu Ünye Fehmi Cerrahoğlu İlköğretim Okulu'nda bitirdi. A.Ö.F. Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü’nde okuyor. Yine sınavlara girip Radyo TV ya da Basın Yayın, Hukuk gibi bölümlerden birini kazanmak arzusunda.

Birinci sınıftayken güzel yazma ve güzel konuşmaya olan yatkınlığı öğretmenleri tarafından keşfedildi. Öğrenim hayatı boyunca ilçeler ve iller arası pek çok şiir ve kompozisyon yarışmasına katıldı.

Girdiği her yarışmadan mutlaka mansiyon ya da dereceler aldı. Bu da genç şâiremizin yazmaya olan ilgisini kat kat arttırdı.

İlk kitabını ilkokul dördüncü sınıfta çocuk dünyasının cesaretiyle yazdığı 40 sayfalık "Üç Kafadarlar" isimli roman oluşturuyordu. Eser; 10 yaşlarındaki mavi'nin küçük elleriyle kapak çalışmasını renkli boya kalemlerinden hazırladığı, önsözünü, sayfa editörlüğünü tamamen kendisinin yaptığı, sınıftaki mevcut sayısınca el yapımı hazırladıģı sayfalardan müteşekkildi. O çalışmanın ondaki yeri hâlâ unutulmaz bir anıdır...

Liseyi Ünye Lisesi Fen Bilimleri Bölümü’nde okudu. Bu süreçte de en iyi yaptığı şey şiir ve kompozisyon yazmak, sunumlar yapmaktı. Ayrıca uzun yıllar sporun içinde de yer aldı. Altı yaşlarındayken annesinin teşvikiyle Ordu'nun şimdilerde en iyi Hocası Tekvando Teknik Direktörü Halil ÖZİŞ'in talebesi olma şansını yakaladı. Pek çok müsabakaya katılıp, il ve Türkiye çapında çeşitli dereceler aldı. Siyah Kuşak 2. Dan Salon Antrenörü olarak uzun yıllar İstanbul’da çeşitli spor salonlarında çalıştı.

Küçük yaşta yaptığı ve sonlandırdığı erken evlilik hayatının duraklama dönemiydi. Kısa süren evliliğinden olan iki kızıyla birlikte İstanbul'da yaşıyor.

Bana dünyanın merkezi neresi deseler? "İki kızım, iki gözümdür" derim!

Atatürkçü düşünceye sahip sıkı bir Cumhuriyet Kadını olan ‘mavi’, sevgisini millî duygularına hasrederken “Bayrak gibi ol sevgili! / Başın dik, mağrur ve kararlı... / Ol ki; / Seni Vatan bileyim.. / Sınır bileyim yüreğime, / Ve bağımsızlık hislerime! / Bayrak ol dalgalan gönlümde.. / Ol ki; / İstiklal gibi söyleyeyim dillerde, / Seni Cumhuriyet bileyim! / Seni yârim bileyim, / Öyle deli seveyim!” dizelerini buluşturur dağarcığında…

Şâiremiz, sırasıyla Ünye Kent, Ordu Manşet, Kocaeli Gazetesi olmak üzere birçok gazetede köşe yazarlığı da yaptı. Halen birçok gazete ve dergiden köşe yazarlığı ve şiir köşesi için teklifler alıyor. "mavi yazar" olarak ismini kabul ettirmesi kolay olmadı tabi! Fakat şiire olan düşkünlüğü sayesinde yaklaşık 10 yıllık bir yazı deneyiminden sonra Ordulular artık mavi'yi olması gereken düzeyliliğinde tanıyor…

Arşivinde 300 civarında şiiri var. Şimdilerde tek gâyesi, kaleminden ve yüreğinden kâğıtlara dökülen dizelerini güzel bir kitapla taçlandırarak ölümsūzleştirmek… Ve yakında çıkacağı müjdesini de aldık azizim!...

Bursa AYŞAD DERNEK BAŞKANI Şair NİZAMOĞLU ile tevafuken karşılaşmaları bir ÂŞIK ATIŞMASI’na dönüşüvermişti. Ünyeli Halk Ozanlarımızda nadiren rastladığımız bu özellik şâiremizde iki ATIŞMA ile Halk Edebiyatı’mızdaki haklı yerini bulmuştur.

ÂŞIK ATIŞMASI :

Şair NİZAMOĞLU (ŞN) Güzel olan güzel ister / Sevgisinde ezel ister /// Mavi Yazar (MY) Neyler güzel dünya malın / Her nefeste huzur ister /// ŞN Güzelliğin sevgin göster / Seven o an mutlu olur / Candan sevip âşık olan / Sevilir ve sevgi bulur /// MY Hak diyor ki haketmeli / Kuru yerde ot bitmeli / Dertli gönül neyler malı / Güzel seven gönül ister /// ŞN Sevgi naz ile beslenir / Dallar yaprağa yaslanır / Gönül aşk ile beslenir / İç yüzünü örtme göster // Yeniye yeni biçilir / Baharda güller açılır / Güzel düğünde seçilir / İç yüzünü örtme göster /// MY İçim dışım birdir benim / Belki sırrım var gizlerim / Kalp yarası kanar derin / Her nefeste evlâd derim /// ŞN İçim dertlerin yuvası / Dışımda ekmek davası / Dibi delik su kovası / Çıkan seste evlâd olur /// MY Mavi Yazar kalpten geçen / Kevser Irmağı'ndan içen / Nizamoğlu her geçen / Böyle mavi yoldan geçer /// ŞN Kalbim kanaatle yaşar / Hasret ile dolar taşar / Her gün bir sîmâya koşar / Ölümüme vade biçer /// MY Mavi der ki sözüm susar / Aşk yolunda kılıç keser / Sözde yarış ömre geçer / Bu atışma burda biter!..

Sanatla iç içe yaşayan ışık insanlara kalbî selâm ile azizim…

Ünye Sitesi Ana Sayfasına  

Dönmek İçin TIKLAYINIZ

 

YAZDIR